Co se právě děje ve světě Paliativních praktiků.
Co se právě děje ve světě Paliativních praktiků.
Program Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů
Uzavřený grantový program Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů financovaný nadačním fondem Abakus, byl zahájen již v roce 2023.
Reagoval na poptávku ze strany praktických lékařů a jeho cílem je zvýšit dostupnost paliativní péče v regionech.
Základem je funkční vzdělávací program postavený praktickým lékařům na míru, webový rozcestník a další informační nástroje.
Projekt Standardizace paliativní péče v České republice
Projekt Standardizace paliativní péče v České republice je realizovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR a spolufinancován Evropskou unií z Evropského sociálního fondu.
Cílem projektu je zlepšení dostupnosti a kvality paliativní péče ve všech regionech ČR díky vytvoření konsenzuální Strategie rozvoje paliativní péče pro dospělé a dětské pacienty do roku 2035 (Strategie) a navazujících dokumentů v podobě dvou implementačních plánů (zvlášť pro dospělé a dětské pacienty).
Součástí projektu je i vznik a pilotní odzkoušení Doporučeného postupu pro identifikaci pacientů s potřebami paliativní povahy v primární péči (Doporučený postup).
Oba projekty zaměřené na praktické lékaře výrazně napomáhají rozvoji obecné paliativní péče v České republice a její osvětě.
Ve spolupráci s Českou společností paliativní medicíny chceme společně rozvíjet, sdílet a koordinovat výstupy z obou projektů, abychom dosáhli společného cíle, ze kterého budou profitovat zejména pacienti a jejich rodiny.
Zdroj:
1) Ministerstvo zdravotnictví ČR
https://mzd.gov.cz/informace-o-projektu-standardizace-paliativni-pece-v-ceske-republice/
Poptávka po paliativní péči ze strany pacientů rok od roku stoupá. Praktický lékař je prvním, na koho se pacienti s dotazem na tuto službu obrací, protože je jejich nejbližším partnerem, kterého znají léta a mají k němu důvěru.
Stoupající zájem o paliativní medicínu i ze strany praktických lékařů dosud narážel na nedostatek informací a zdrojů, které by jim poskytly potřebnou podporu k poskytování paliativní péče ve svých ordinacích.
"Vznikem kurzu Paliativní péče pro praktické lékaře odpovídáme na silný zájem některých praktiků o téma paliativy. Ve spolupráci s odbornými partnery a experty vzniklo funkční vzdělávání, které je unikátní svou komplexností, důrazem na konkrétní kazuistiky a interaktivním zapojením účastníků včetně praxe ve vybraných zařízeních," uvádí Přemysl Filip, programový manažer nadačního fondu Abakus
Vzdělávání a podpora komunity odborných lékařů přispívá k tomu, aby nemocní mohli žít v prostředí, které jim je blízké s podporou profesionálů. Kurz Péče v závěru života pro praktické lékaře má ambici vytvořit síť ambasadorů, kteří budou působit jako kontaktní osoby a mentoři pro místní komunitu.
Celý kurz je rozdělen do tří bloků. První blok se zaměřuje na úvod do paliativní péče, její formy a přístup k paliativní péči v České republice. Po krátké teoretické části se účastníci na praktických kazuistikách budou věnovat nejen medikaci a symptomové terapii, ale také komunikačním technikám. Ve druhém bloku účastnicím a účastníkům kurzu specialisté z různých oborů (geriatrie, kardiologie, nefrologie a dalších) objasní možnosti spolupráce s praktickými lékaři. Následně přijdou na řadu otázky etické a právní. Poslední blok se věnuje velice důležitému tématu psychohygieny a sebepéče.
Projekt "paliativní praktici" má za cíl rozvoj dobré péče o nemocné v závěru života. Všeobecní praktičtí lékaři se budou v rámci projektu vzdělávat ve specifických dovednostech, které k takové dobré péči mohou pomoci. Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP jako odborný garant projektu se podílí na vytvoření kurzu, který pomůže lékařům při vedení náročných rozhovorů, pomůže v dobré orientaci ve službách pro nemocné, podpoří v potřebných lékařských dovednostech typických pro závěrečné období života," vysvětluje MUDr. Ondřej Kopecký, MHA, předseda ČSPM ČLS JEP.
"Náš kurz je výjimečný tím, že jsme nejprve v dotazníkovém průzkumu mapovali potřeby praktických lékařů v oblasti poskytování paliativní péče. Na základě zjištěných skutečností jsme se snažili vytvořit kurz, který by tyto potřeby pokryl. Máme radost, že se nám povedlo sestavit lektorský tým z opravdových špiček jednotlivých oborů, " říká MUDr. Pavel Demo, hlavní odborný koordinátor grantového programu.
Rozvoj péče v závěru života
Kurz se koná v rámci dvouletého uzavřeného grantového programu nadačního fondu Abakus, který podpoří 15 zástupců z řad praktických lékařů z celé ČR. Odbornou záštitu programu zajišťuje Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP s procesní podporou Nadačního fondu Kliniky paliativní medicíny.
Výstupem bude nejen zmapování paliativní péče v regionech, ale zejména poskytnutí kompetencím praktickým lékařům a zvýšení dostupnosti péče v závěru života napříč regiony.
“Praktičtí lékaři jsou důležitým prvkem zdravotního systému a podporou kurzu tak vytváříme skupinu kompetentních lidí, jejichž práce bude mít přímý dopad na zvýšení kvality závěrečné fáze života jejich pacientů i rodinných příslušníků,” dodává Filip.
V rámci programu vzniká webová stránka a další nástroje, které umožní praktickým lékařům poskytovat kvalitní a dostupnou péči v závěru života pacientům v celé České republice.
„Projekt Paliativních praktiků úzce souvisí také s poskytováním nemocniční paliativní péče, neboť i praktičtí lékaři vstupují do kontaktu s nemocničními paliativními týmy. Spolu s tím, je součástí projektu podpora vzdělávání prostřednictvím vysoce expertního odborného kurzu. Vzájemnou spolupráci proto vítáme,“ uvádí Mgr. Markéta Červenková, Ph.D. výkonná ředitelka Nadačního fondu Kliniky paliativní medicíny.
Dotazníkové šetření mapovalo potřeby lékařů Více než 340 lékařů vyplnilo dotazník mapující jejich potřeby a také poskytování paliativní péče v ordinacích napříč celou Českou republikou. Z výsledků vyplývá, že lékařům chybí:
● dostatečná podpora pro pečující blízké osoby pacienta,
● větší jistota v právních otázkách,
● ucelené informace o paliativní péči na jednom místě,
● dostupné informační materiály pro pacienty.
Celá tisková zpráva ke stažení zde.
"Vycházíme zejména z potřeb všeobecných praktických lékařů. Kurz by je měl podpořit v poskytování paliativní péče, aby ji mohli využívat nejen ve svých ordinacích, ale své zkušenosti předávat dalším lékařům v regionu. Malá a uzavřená skupina umožní jít do hloubky jednotlivých témat a na příkladech konkrétních kazuistik získají lékaři oporu a náhled nad léčebnými postupy." doplnil Pavel Demo, hlavní koordinátor Paliativních praktiků.
Lektoři vzájemně sdíleli své vize a očekávání, se kterými do kurzu vstupují a představili výstupy, které by si měl každý praktický lékař odnést.
Kurz je postavený praktickým lékařům na míru a posílí je v oblasti
✔ eticko-právních otázek
✔ komunikace, psychohygieny a krizové komunikace
✔ reflexe kazuistik
✔ léčby symptomů
a dalších činností, se kterými se při péči o pacienty v závěru života setkávají.
Velký prostor věnujeme vzájemnému sdílení a praktickému nácviku dovedností, které využijí ve svých ordinacích a posílí sebevědomí a kompetence lékařů.
Kurz startuje na konci dubna a poběží v průběhu celého roku 2024.
Doc. Bohumil Seifert oslovil Pavla Dema a Terezu Pacíkovou, aby připravili kapitolu, která se týká péče v závěru života z pohledu všeobecných praktických lékařů.
Kniha Všeobecné praktické lékařství přináší praktickým lékařům nové poznatky z oblasti legislativy, metod a přístupů, které praktický lékař a jeho spolupracovníci v primární péči používají. Zařazení kapitoly Péče v závěru života v ambulanci Všeobecných praktických lékařů potvrzuje, že paliativní medicína je téma, které praktické lékaře zajímá a chtějí tento typ péče poskytovat.
Článek popisuje metodiku, dosavadní výsledky a plány na první rok programu na podporu rozvoje péče v závěru života v ordinacích všeobecných praktických lékařů.
Vybraní regionální ambasadoři se na neformálním a přátelském setkání vzájemně poznali a mohli sdílet své zkušenosti s poskytováním paliativní péče ve svých ordinacích.
Představil se také hlavní koordinační tým programu Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů. MUDr. Pavel Demo spolu s MUDr. Tereza Pacíková a Ing. Pavla Haflantová prezentovali harmonogram programu, který poběží do konce roku 2025.
Dvouletý uzavřený grantový program vznikl za podpory nadačního fondu Abakus. Odbornou záštitu programu zajišťuje Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP s procesní podporou Nadačního fondu Kliniky paliativní medicíny.
Anonymní on-line dotazník nám pomohl definovat nejen potřeby všeobecných praktických lékařů, ale ukázal také na jejich motivace a bariéry.
S jakými překážkami se VPL při poskytování péče v závěru života setkávají?
✔ Nedostačující znalosti a dovednosti v oblasti paliativní medicíny, komunikace, etiky, práva a psychologie.
✔ Nedostatečná systémová podpora VPL v poli paliativní péče.
Na základě tohoto šetření vznikl uzavřený dvouletý grantový program Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů, který má za cíl vybudovat síť regionálních ambasadorů, kteří napomohou se zvýšením kvality a dostupnosti paliativní péče po celé České republice v ordinacích všeobecných praktických lékařů.